Rynek reklamy internetowej w Polsce w lipcu 2023

Rynek reklamy internetowej w Polsce w lipcu 2023

Rynek reklamy internetowej w Polsce wciąż rośnie i ewoluuje, co potwierdzają najnowsze dane z lipca 2023 roku z raportu gemiusAdReal. Oto kilka kluczowych punktów, które warto podkreślić:

Ogólna aktywność reklamowa

W lipcu 2023 roku odnotowano imponującą liczbę 68,4 mld emisji kreacji reklamowych typu display i wideo. Co ciekawe, średnia częstotliwość kontaktu z reklamą na użytkownika wyniosła aż 2 410 kontaktów. Działania reklamowe online dotarły do imponujących 86,34% populacji Polaków w wieku od 7 do 75 lat.

Interakcje z kreacjami reklamowymi

Kiedy przyjrzymy się bliżej interakcjom z kreacjami, średni czas trwania kontaktu z kreacją wyniósł 9,91 sekundy. Dla kreacji typu display było to 10,29 sekundy, natomiast dla kreacji wideo – 7,55 sekundy. Co więcej, średnia widoczność kreacji digital (wskaźnik Viewability Rate zgodnie z definicją IAB) osiągnęła 49,86%. Kreacje wideo miały wyższą widoczność, osiągając 58,47%, podczas gdy dla kreacji display wskaźnik ten wyniósł 48,98%.

Branże dominujące w reklamie online

Branża „Trade” była najbardziej aktywna pod względem liczby kontaktów reklamowych online, z 26,9 mld kontaktów, co stanowiło 39,3% wszystkich kontaktów reklamowych online w tym miesiącu. Średni czas kontaktu dla tej branży wyniósł 10,33 sekundy.

Inne branże, które również wyróżniły się na rynku, to „Media, books, CD&DVD” oraz „Clothing and accessories”, z odpowiednio 6,1 mld i 4 mld kontaktów reklamowych.

Top reklamodawcy online

Wśród reklamodawców, którzy zainwestowali najwięcej w reklamę online, Media Expert był liderem z 2,33 mld kontaktów reklamowych, docierając do 75,63% Polaków. Ceneo.pl i Allegro.pl zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce, z 2,1 mld i 1,98 mld kontaktów.

Wydatki na reklamę online

Jeśli chodzi o wydatki na reklamę online, Ceneo.pl był liderem z udziałem 4,46% w wydatkach wśród wszystkich marek. MediaExpert i Allegro.pl zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce z udziałami 4,38% i 3,04%.

Podsumowanie

Dane z lipca 2023 roku pokazują, że rynek reklamy internetowej w Polsce jest bardziej aktywny niż kiedykolwiek. Z rosnącą liczbą emisji kreacji i zasięgiem dotarcia do większości populacji, e-commerce i reklama online będą nadal odgrywać kluczową rolę w strategiach marketingowych marek w najbliższej przyszłości.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest